+90 212 571 00 81
info@simseklerinsaat.com.tr

Mart ayı sektörel güven endeksi verileri açıklandı

Mart ayı sektörel güven endeksi verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

İnşaat sektörü güven endeksi mart ayında yüzde 12,3, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 4,4 artarken, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,3 geriledi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.
 
Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi şubatta 92,9 iken, martta yüzde 4,4 artarak 96,9'a yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artışın, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde de artış bekleyen girişim yöneticisi sayısından kaynaklandığı belirtildi.
 
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu yüzde 4,1, hizmetlere olan talep yüzde 3,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri yüzde 5,5 yükseldi.
 
Perakende ticaret sektörü güven endeksi
 
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, martta yüzde 0,3 azalarak 97,7 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüşün, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı bildirildi. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısında ise artış oldu.
 
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 1 azalırken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1,9 arttı.
 
İnşaat sektörü güven endeksi
 
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 76,4 iken, bu ay yüzde 12,3 artarak 85,8 değerine ulaştı. Bu artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
 
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 16,9 ve yüzde 9,3 arttı. 

Paylaş :
Şimşekler İnşaat

Güvenilir ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla bugünlere gelen Şimşekler İnşaat, geleceği şimdiden yapılandırıyor. Şimşekler İnşaat yaptığı tüm işlerde teknoloji ve insan gücünü birleştirerek sağlam, güvenli, ferah, düzenli ve ekonomik yapılar inşaat etmektedir.

Devamı

Galeri
Bize Ulaşın
  • Adres: Üniversite Mahallesi Kalender Sokak N0: 3 İlersisoy Plaza İ.G.S Durağı
    Avcılar / İSTANBUL
  • +90 212 571 00 81
  • info@simseklerinsaat.com.tr
Şimşekler İnşaat © 2017. Tüm Hakları Saklıdır. İns Web Tasarım